Nichicon UFW0J682MHD1TO
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 6.3V, 20% +Tol, 20% -Tol, 6800uF, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UFW0J682MHD1TO.
IHS
Datasheet2 pages6 years ago
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Nichicon UFW0J682MHD1TO symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
3,560
Authorized Distributors
3
Capacitance
6.8 mF
6.8 mF
6.8 mF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Voltage Rating (DC)
6.3 V
6.3 V
6.3 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
Ripple Current
1.6 A
1.27 A
1.27 A
Height - Seated (Max)
27.0002 mm
27.0002 mm
27.0002 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2001-09-17
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2025-06-30
LTD Date2027-06-30
Related Parts
PanasonicECA-0JHG682
Cap Aluminum 6800uF 6.3V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 1350mA 2000h 105°C Bulk
PanasonicECA-0JM682
Cap Aluminum 6800uF 6.3V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 1270mA 2000h 85°C Bulk
PanasonicECA-0JM682B
Cap Aluminum 6800uF 6.3V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 1270mA 2000h 85°C Ammo Pack
6800uF 6.3V 卤20% 2.208A@10kHz Plugin Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
NichiconUKW0J682MHD
United Chemi-ConESMG6R3ELL682MK25S
Cap Aluminum Lytic 6800uF 6.3V 20% (12.5 X 25mm) Radial 5mm 1915mA 2000h 85°C Bulk
Descriptions
Descriptions of Nichicon UFW0J682MHD1TO provided by its distributors.
1.6A@120Hz 卤20% 5mm 6.3V 6800uF Plugin,D12.5xL27mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
6.8mF 6.3V ¡À20% 5mm 2000h@ 85¡ãC 1.6A@ 120Hz,1.84A@ 10 kHz 12.5mm*27mm
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL