Nichicon UCS2V680MHD1TN
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 350V, 20% +Tol, 20% -Tol, 68uF
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UCS2V680MHD1TN.
IHS
Datasheet0 pages0 years ago
Inventory History
3 month trend:
-100%
CAD Models
Download Nichicon UCS2V680MHD1TN symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
17,516
Authorized Distributors
5
Capacitance
68 µF
68 µF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
350 V
350 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
Life (Hours)
10000 hours
10000 hours
Ripple Current
1.4 A
700 mA
Height - Seated (Max)
27.0002 mm
26.4922 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2010-08-27
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicEEU-EE2E680S
Cap Aluminum 68uF 250V 20% (16 X 20mm) Radial 7.5mm 1400mA 10000h 105°C Bulk
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCS 400V 68muF ±20% 0.709Dia 18.00mm
PanasonicEEUEE2D680
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR EE 200V 68muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
PanasonicEEUEE2C680
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR EE 160V 68muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
68uF 100V ±20% Plugin,D8xL20mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 200V, 20% +Tol, 20% -Tol, 68uF
Descriptions
Descriptions of Nichicon UCS2V680MHD1TN provided by its distributors.
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UCS 350V 68muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
Cap Aluminum Lytic 68uF 350V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 1400mA 10000h 105C Ammo
68uF 350V 卤20% 700mA@120Hz Plugin Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS