Nichicon UBT1V102MHD1TN
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UBT 35V 1000muF ±20% 0.630Dia 16.00mm
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon UBT1V102MHD1TN.
Newark
Datasheet2 pages16 years ago
Datasheet2 pages11 years ago
Datasheet2 pages16 years ago
Datasheet2 pages18 years ago
Future Electronics
CAD Models
Download Nichicon UBT1V102MHD1TN symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
2,516
Authorized Distributors
1
Capacitance
1 mF
1 mF
1 mF
Mount
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
35 V
35 V
35 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
31 mΩ
31 mΩ
Life (Hours)
10000 hours
Ripple Current
1.3467 A
1.005 A
1.005 A
Height - Seated (Max)
27.0002 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2008-08-27
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2023-08-31
Related Parts
PanasonicEEUFR1E102L
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FR 25V 1000muF ±20% 0.394Dia 10.00mm
PanasonicEEU-FR1E102LB
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 560uF
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UHE 35V 1000muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UBT 25V 1000muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
1000uF 35V ±20% Plugin,D12.5xL25mm Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
PanasonicEEUFR1V102
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR FR 35V 1000muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
Descriptions
Descriptions of Nichicon UBT1V102MHD1TN provided by its distributors.
Cap Aluminum Lytic 1000uF 35V 20%( 16 X 25mm) Radial 7.5mm 2010mA 10000h 125C Automotive Ammo
1000uF 35V 31m惟 卤20% 1.347A@120Hz Plugin Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded ROHS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 35V, 20% +Tol, 20% -Tol, 1000uF, Through Hole Mount
Capacitor Alum Elec, 1000Uf, 35V, 20%, Radial; Capacitance:1000Μf; Voltage(Dc):35V; Capacitance Tolerance:± 20%; Polarity:Polar; Lead Spacing:7.5Mm; Product Diameter:16Mm; Product Height:25Mm; Product Range:Ubt Series Rohs Compliant: Yes |Nichicon UBT1V102MHD1TN