Nichicon PCJ0E561MCL4GS
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (solid Polymer), 2.5V, 20% +Tol, 20% -Tol, 560uF, Surface Mount,...
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon PCJ0E561MCL4GS.
Future Electronics
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Nichicon PCJ0E561MCL4GS symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
2,382
Authorized Distributors
5
Capacitance
560 µF
560 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
2.5 V
2.5 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
13 mΩ
20 mΩ
Life (Hours)
2000 hours
2000 hours
Ripple Current
3.6 A
160 mA
Height - Seated (Max)
8.001 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00
Introduction Date2007-09-03
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Cap Aluminum Polymer 560uF 2.5VDC 20% (6.3 X 5.7mm) SMD 0.013 Ohm 3600mA 2000h 105C T/R
Cap Aluminum Polymer 560uF 2.5VDC 20% (6.3 X 5.7mm) SMD 0.01 Ohm 3800mA 2000h 105C T/R
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (solid Polymer), 2.5V, 20% +Tol, 20% -Tol, 560uF, Surface Mount, 3333
United Chemi-ConAPXK2R5ARA561MF61G
Cap Aluminum Polymer 560uF 2.5VDC 20%( 6.3 X 5.8mm) SMD 0.016 Ohm 3500mA 1000h 105C T/R
United Chemi-ConAPXF2R5ARA561MH70G
Cap Aluminum Polymer 560uF 2.5VDC 20% (8 X 6.7mm) SMD 0.01 Ohm 4500mA 2000h 105C T/R
United Chemi-ConAPXF2R5ARA561MF61G
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (solid Polymer), 2.5V, 20% +Tol, 20% -Tol, 560uF, Surface Mount, 2626
Descriptions
Descriptions of Nichicon PCJ0E561MCL4GS provided by its distributors.
2.5V 560uF Polymer 卤20% 13m惟 3.6A@100kHz SMD,D6.3xL8mm Polymer Aluminum Capacitors ROHS
PCJ Series 2.5 v 560 uf 105c 6.3x8mm Low ESR 2k hrs SMD Solid Aluminum Polymer
560¦ÌF 2.5V ¡À20% 13m¦¸ 2000h@ 105¡ãC 3.6A@ 100 kHz SMD 6.6mm*6.6mm*8mm
CAP ALUM POLY 560UF 20% 2.5V SMD
Radial Can - SMD PCJ 2.5V 560muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Low ESR, Higher Capacitance Chip Type, 560 μF, RoHS
Nichicon SCT
Capacitor Alum Elect, 560Uf, 2.5V, 20%, Smd, Full Reel; Capacitance:560Μf; Voltage(Dc):2.5V; Capacitor Case/Package:Radial Can - Smd; Esr:0.013Ohm; Lifetime @ Temperature:5000 Hours @ 105°C; Capacitance Tolerance:± 20% Rohs Compliant: Yes |Nichicon PCJ0E561MCL4GS