Nichicon LLS1V392MELZ
Cap Aluminum Lytic 3900uF 35V 20% (22 X 25mm) Snap-In 10mm 2220mA 3000h 85C Bulk
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Nichicon LLS1V392MELZ.
IHS
Datasheet5 pages3 years ago
Newark
Nichicon SCT
TME
Inventory History
3 month trend:
-3.45%
CAD Models
Download Nichicon LLS1V392MELZ symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1,074
Authorized Distributors
5
Capacitance
3.9 mF
3.9 mF
Mount
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
35 V
35 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
136 mΩ
Life (Hours)
3000 hours
3000 hours
Ripple Current
2.22 A
2.22 A
Height - Seated (Max)
27.0002 mm
24.9936 mm
Related Parts
Cornell DubilierSLPX392M035A1P3
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR SLPX 35V 3900muF ±20% 0.866Dia 22.00mm
PanasonicECO-S1VA392BA
Cap Aluminum 3900uF 35V 20% (22 X 30mm) Snap-In 10mm 0.111 Ohm 2000mA 3000h 105°C Bulk
NichiconLGU1V392MELZ
Radial Can - Snap-In ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR LGU 35V 3900muF ±20% 0.866Dia 22.00mm
Cornell DubilierSLP392M035A3P3
Cap Aluminum Lytic 3900uF 35V 20% (22 X 30mm) Snap-In 10mm 0.136 Ohm 2000mA 3000h 105C
PanasonicEEU-TP1E392S
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR TP 25V 3900muF ±20% 0.709Dia 18.00mm
PanasonicEEU-TP1E392SB
Cap Aluminum 3900uF 25V 20% (18 X 25mm) Radial 7.5mm 0.02 Ohm 2470mA 2000 hr 135°C Ammo Pack
Descriptions
Descriptions of Nichicon LLS1V392MELZ provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 35V, 20% +Tol, 20% -Tol, 3900uF, Through Hole Mount
卤20% 2.553A@50kHz 10mm 35V 3900uF Plugin,D22xL25mm Horn-Type Electrolytic Capacitors ROHS
Capacitor Alum Elect, 3900Uf, 35V, 20%, Snap In; Capacitance:3900Μf; Voltage(Dc):35V; Voltage(Ac):-; Capacitance Tolerance:± 20%; Capacitor Terminals:Snap-In; Lifetime @ Temperature:4000 Hours @ 105°C; Polarity:Polar; Esr:- Rohs Compliant: Yes |Nichicon LLS1V392MELZ