NIC Components NSPE-S151M16V10X10.8TR13F
Cap Aluminum Polymer Hybrid 150uF 16VDC 20% (10 X 10.8mm) SMD 0.02 Ohm 2920mA 5000h 105C T/R
Obsolete
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
AvnetNSPE-S151M16V10X10.8TR13F0900
4d
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NIC Components NSPE-S151M16V10X10.8TR13F.
IHS
Datasheet5 pages5 years ago
Future Electronics
Newark
Supply Chain
Country of OriginJapan, Mainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2009-06-25
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2023-07-31
Related Parts
Panasonic4SVPC150MV
Polymer Aluminium Electrolytic Capacitor, 150 uF, 4 V, Radial Can - SMD, 0.02 ohm
Panasonic20SVP150M
Cap Aluminum 150uF 20V 20% (10 X 12.6mm) SMD 0.02 Ohm 4320mA 2000 hr 105C T/R
Panasonic16SVPC150M
Cap Aluminum 150uF 16V 20% (8 X 6.9mm) SMD 0.022 Ohm 3220mA 2000 hr 105C T/R
Cap Aluminum Polymer 150uF 20VDC 20% (10 X 12.7mm) SMD 0.02 Ohm 4320mA 2000h 105C Automotive T/R
NIC ComponentsNPC151M4D6XATRF
Cap Aluminum 150uF 4V 20% (7.3 X 4.3 X 1.9mm) SMD 0.01 Ohm 3000mA 2000 hr 105°C T/R
NIC ComponentsNPC151M4D7XATRF
Cap Aluminum 150uF 4V 20% (7.3 X 4.3 X 2.7mm) SMD 0.01 Ohm 3500mA 2000 hr 105°C T/R
Descriptions
Descriptions of NIC Components NSPE-S151M16V10X10.8TR13F provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitors; EXPANDED Low ESRHybrid (Solid-Liquid) Construction
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 150uF, Surface Mount, 4141
NSPE series 16V 150V 105'C 10x10.8mm Hybrid Polymer Aluminum Electrolytic Cap
Cap, 150Uf, 16V, Alu Elec, Hybrid, Smd; Capacitance:150Μf; Capacitance Tolerance:± 20%; Voltage(Dc):16V; Capacitor Case/Package:Radial Can - Smd; Esr:0.02Ohm; Lifetime @ Temperature:5000 Hours @ 105°C; Product Diameter:10Mm Rohs Compliant: Yes |Nic Components NSPE-S151M16V10X10.8TR13F