NIC Components NRSS102M25V10X20TBF
Cap Aluminum Lytic 1000uF 25V 20%( 10 X 20mm) Radial 5mm 0.27 Ohm 830mA 2000h 85C Ammo
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NIC Components NRSS102M25V10X20TBF.
IHS
Datasheet3 pages5 years ago
NIC Components
Future Electronics
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1
Authorized Distributors
2
Capacitance
1 mF
1 mF
1 mF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Radial
Axial
Axial
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
25 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
Dielectric
ESR (Equivalent Series Resistance)
300 mΩ
Life (Hours)
2000 hours
2000 hours
Height - Seated (Max)
21.9964 mm
21.9964 mm
Max Operating Temperature
85 °C
85 °C
85 °C
Min Operating Temperature
-40 °C
-40 °C
-40 °C
Supply Chain
Country of OriginJapan, Mainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2009-04-27
Lifecycle StatusNRND (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
NIC ComponentsNRSS102M16V10X16F
Cap Aluminum Lytic 1000uF 16V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 0.33 Ohm 710mA 2000h 85C Bulk
NichiconURS1E102MHD
Radial Can ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR URS 25V 1000muF ±20% 0.492Dia 12.50mm
Cornell DubilierSK102M010ST
Cap Aluminum Lytic 1000uF 10V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 0.25 Ohm 630mA 2000h 85C Standard
NIC ComponentsNRSS102M35V12.5X20F
NRSS Series 35 V 1000uF Ø12.5x20mm LS=5mm Radial Aluminum Electrolytic Capacitor
PanasonicECA1EM102
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF
Descriptions
Descriptions of NIC Components NRSS102M25V10X20TBF provided by its distributors.
NRSS Series 1000 uF 25 V 85 °C Ø 10 x 20 mm Radial Aluminum Electrolytic Cap
Aluminum Electrolytic Capacitors; General Purpose; Radial
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 1000uF, Through Hole Mount