NIC Components NMC0402X7R103K50TRPF
Multilayer Ceramic Chip Capacitor Rohs Compliant: Yes |Nic Components NMC0402X7R103K50TRPF
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NIC Components NMC0402X7R103K50TRPF.
IHS
Datasheet4 pages5 years ago
NIC Components
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
+96.80%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
4
Capacitance
10 nF
10 nF
10 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0402
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
50 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Height
600 µm
550 µm
550 µm
Supply Chain
Country of OriginJapan, Mainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2010-12-08
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
Yageo GroupC0402C103K5RACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 50V 0.01uF X7R 0402 10%
Yageo GroupC0402C103K3RACTU
CAP CER 10000PF 25V X7R 0402 / 10000 pF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0402 (1005 Metric)
Yageo GroupC0402C103K4RACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 16V 0.01uF X7R 0402 10%
50V 10nF X7R ±10% 0402 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Multilayer Ceramic Capacitor, 0.01 uF, 25 V, ± 10%, X7R, 0402 [1005 Metric]
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC Surface Mount 0402 0.01uF 50 Volts X7R 10%
Descriptions
Descriptions of NIC Components NMC0402X7R103K50TRPF provided by its distributors.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.01uF, Surface Mount, 0402
Cap Ceramic 0.01uF 50V X7R 10% Pad SMD 0402 125C T/R
NMC Series 0402 10 nF 50 V ±10 % Tolerance X7R SMT Ceramic Capacitor
Ceramic Capacitors; MLCC X7R Dielectric; Class II Semi-Stable TC
CERAMIC CAPACITOR 0402 ceramic capacitor 15% ppm/C 10% 10nF 50V