NIC Components NAZT470M25V6.3X6.3NBF
Cap Aluminum 47uF 25V 20% (6.3 X 6.3mm) SMD 230mA 2000 hr 105°C T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NIC Components NAZT470M25V6.3X6.3NBF.
IHS
Datasheet8 pages5 years ago
Stock
234
Capacitance
47 µF
47 µF
Case/Package
Aluminum
Aluminum
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
390 mΩ
440 mΩ
Life (Hours)
2000 hours
1000 hours
Ripple Current
100 mA
92 mA
Related Parts
Aluminum Electrolytic Capacitor, 47 uF, 25 V, ± 20%, 2000 hours @ 105°C, Radial Can - SMD
NIC ComponentsNAZK470M35V6.3X6.1NBF
Cap Aluminum Lytic 47uF 35V 20% (6.3 X 6.1mm) SMD 0.36 Ohm 250mA 2000h 105C T/R
Aluminum Electrolytic Capacitors; Low ESR & Z; Higher Temperature Reflow Rated: NACZ (M1); V-Chip
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWZ 10V 47muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Descriptions
Descriptions of NIC Components NAZT470M25V6.3X6.3NBF provided by its distributors.
NAZT Series 25 V 47 uF 6.3 x 6.3 mm ±20 % SMT Aluminum Electrolytic Capacitor
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 47uF, Surface Mount, 2626
Cap Aluminum Lytic 47uF 25V 20% (6.3 X 6.3mm) SMD 250mA 2000h 105C T/R