NIC Components NAZK470M35V6.3X6.1NBF
Cap Aluminum Lytic 47uF 35V 20% (6.3 X 6.1mm) SMD 0.36 Ohm 250mA 2000h 105C T/R
Obsolete
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
AvnetNAZK470M35V6.3X6.1NBF010400
4d
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NIC Components NAZK470M35V6.3X6.1NBF.
IHS
Datasheet4 pages5 years ago
NIC Components
Stock
0
Capacitance
47 µF
47 µF
47 µF
Case/Package
Aluminum
SMD/SMT
SMD/SMT
Voltage Rating (DC)
35 V
35 V
35 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
360 mΩ
Ripple Current
125 mA
80 mA
80 mA
Height - Seated (Max)
6.096 mm
6.096 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan, Mainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2006-11-21
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Aluminum Electrolytic Capacitor, 47 uF, 25 V, ± 20%, 2000 hours @ 105°C, Radial Can - SMD
NIC ComponentsNAZT470M25V6.3X6.3NBF
Cap Aluminum 47uF 25V 20% (6.3 X 6.3mm) SMD 230mA 2000 hr 105°C T/R
Aluminum Electrolytic Capacitor, 47 uF, 63 V, ± 20%, 2000 hours @ 105°C, Radial Can - SMD
Radial Can - SMD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR UWZ 10V 47muF ±20% 0.248Dia 6.30mm
Descriptions
Descriptions of NIC Components NAZK470M35V6.3X6.1NBF provided by its distributors.
NAZK Series 35 V 47 uF 6.3 x 6.1 mm SMT Aluminum Electrolytic Capacitor
Aluminum Electrolytic Capacitors; Low ESR & Z, +105 degrees C (2KHr); HIGHER REFLOW RATED; V-Chip
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 35V, 20% +Tol, 20% -Tol, 47uF, Surface Mount, 2626