NIC Components NAZK471M25V10X10.5LBF
NAZK Series 470 uF 25 V 20 % SMT V- Chip Aluminum Electrolytic Capacitor
Obsolete
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
AvnetNAZK471M25V10X10.5LBF025200
4d
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NIC Components NAZK471M25V10X10.5LBF.
IHS
Datasheet4 pages5 years ago
Stock
0
Capacitance
470 µF
470 µF
470 µF
Case/Package
Aluminum
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
25 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
90 mΩ
Ripple Current
510 mA
510 mA
510 mA
Height - Seated (Max)
10.4902 mm
10.4902 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan, Mainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2006-11-21
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Cap Aluminum Lytic 470uF 25V 20% (10 X 10.5mm) SMD 0.08 Ohm 850mA 2000h 105C T/R
Aluminum Electrolytic Capacitor, 470 uF, 25 V, ± 20%, 2000 hours @ 105°C, Radial Can - SMD
Aluminum Electrolytic Capacitor, 470 uF, 16 V, ± 20%, 2000 hours @ 105°C, Radial Can - SMD
Cap Aluminum Lytic 470uF 16V 20%( 12.5 X 13.5mm) SMD 360mA 5000h 105C T/R
Aluminum aluminum electrolytic capacitor 20% 470muF 35V
UJ Series 470 uF 35 V 105°C Ø16 x 16.5mm SMT Chip Aluminum Electrolytic Cap
Descriptions
Descriptions of NIC Components NAZK471M25V10X10.5LBF provided by its distributors.
Cap Aluminum Lytic 470uF 25V 20% (10 X 10.5mm) SMD 0.09 Ohm 850mA 2000h 105C T/R
Aluminum Electrolytic Capacitors; Low ESR & Z, +105 degrees C (2KHr); HIGHER REFLOW RATED; V-Chip
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 25V, 20% +Tol, 20% -Tol, 680uF, Surface Mount, 4141