NIC Components NACZ471M16V8X10.5TR13M1F
NACZ Series 470 uF 16 V 20 % SMT V- Chip Aluminum Electrolytic Capacitor
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NIC Components NACZ471M16V8X10.5TR13M1F.
IHS
Datasheet7 pages5 years ago
Future Electronics
NIC Components
Stock
8,608
Authorized Distributors
1
Capacitance
470 µF
470 µF
470 µF
Case/Package
3333
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
16 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
160 mΩ
160 mΩ
Ripple Current
270 mA
360 mA
360 mA
Height - Seated (Max)
10.4902 mm
10.4902 mm
Introduction Date2007-04-10
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2023-07-31
Related Parts
NACZ Series 470 uF 6.3 V 20 % SMT V- Chip Aluminum Electrolytic Capacitor
Capacitor Aluminum 470uF 25VDC 20% 10 X 10.5mm SMD 0.57 Ohm 430mA 2000 hr T/R
NIC ComponentsNACE471M4V6.3X8TR13F
Aluminum Electrolytic Capacitor, 470 uF, 4 V, ± 20%, 2000 hours @ 85°C, Radial Can - SMD
Descriptions
Descriptions of NIC Components NACZ471M16V8X10.5TR13M1F provided by its distributors.
Aluminum Electrolytic Capacitors; Low ESR & Z; Higher Temperature Reflow Rated: NACZ (M1); V-Chip
Cap Aluminum Lytic 470uF 16V 20% (8 X 10.5mm) SMD 450mA 2000h 105C T/R
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 16V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF, Surface Mount, 3333