NIC Components NACK471M10V 8X10.5TR13F
Aluminum Electrolytic Capacitor, 470 uF, 10 V, ± 20%, 2000 hours @ 105°C, Radial Can - SMD
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for NIC Components NACK471M10V 8X10.5TR13F.
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1,500
Authorized Distributors
1
Capacitance
470 µF
470 µF
470 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Aluminum
3333
Voltage Rating (DC)
10 V
10 V
10 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
160 mΩ
Life (Hours)
2000 hours
2000 hours
Ripple Current
450 mA
360 mA
360 mA
Height - Seated (Max)
10.4902 mm
10.4902 mm
Supply Chain
Country of OriginJapan, Mainland China, Taiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.22.00.20
Introduction Date2002-11-04
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Cap Aluminum Lytic 470uF 16V 20% (8 X 10.5mm) SMD 0.15 Ohm 600mA 2000h 105C T/R
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 10V, 20% +Tol, 20% -Tol, 470uF, Surface Mount, 3333
NACZ Series 470 uF 6.3 V 20 % SMT V- Chip Aluminum Electrolytic Capacitor
Aluminum aluminum electrolytic capacitor 20% 470muF 35V
UJ Series 470 uF 35 V 105°C Ø16 x 16.5mm SMT Chip Aluminum Electrolytic Cap
Cap Aluminum Lytic 470uF 16V 20%( 12.5 X 13.5mm) SMD 360mA 5000h 105C T/R
Descriptions
Descriptions of NIC Components NACK471M10V 8X10.5TR13F provided by its distributors.
Smt Alum. Electrolytic Cap Rohs Compliant: Yes |Nic Components NACK471M10V8X10.5TR13F
Cap Aluminum 470uF 10V 20% (8 X 10.5mm) SMD 600mA 2000h 105 C T/R
Aluminum Electrolytic Capacitors; Low ESR & Z; V-Chip
Aluminum Electrolytic Capacitor, Polarized, Aluminum (wet), 80V, 20% +Tol, 20% -Tol, 4.7uF, Surface Mount, 3126
NACK Series 10 v 470 uf 105'c 8x10.5mm Low Imp. 2k hours SMD Electrolytic