Murata LQG15HN9N1H02D
General Purpose Inductor, 0.0091uH, 3%, 1 Element, Reflow soldering, 1005/0402
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata LQG15HN9N1H02D.
Datasheet2 pages6 years ago
Arrow.cn
Geoflip
Farnell
Inventory History
3 month trend:
-2.35%
CAD Models
Download Murata LQG15HN9N1H02D symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
Inductance
9.1 nH
9.1 nH
9.1 nH
Tolerance
3 %
3 %
3 %
Current Rating
500 mA
500 mA
500 mA
DC Resistance (DCR)
270 mΩ
300 mΩ
300 mΩ
Test Frequency
100 MHz
100 MHz
100 MHz
Introduction Date2018-02-22
Descriptions
Descriptions of Murata LQG15HN9N1H02D provided by its distributors.
Inductor RF Chip Unshielded Multi-Layer 0.0091uH 3% 100MHz 8Q-Factor Air 0.5A 0.27Ohm DCR 0402 T/R
100MHz 3.4GHz 500mA 8 9.1nH 270m¦¸ ¡À3% 0402 1mm*500¦Ìm*550¦Ìm
LQG15 0402 (1005Metric) 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm 9.1nH
FIXED IND 9.1NH 500MA 0.27OHM SM
FIXED IND 9.1NH 500MA 270 MOHM
INDUCTOR, 9.1NH, 3.4GHZ, 0402;