Murata GRM32RR71C475KA01K
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 4.7uF 16Volts X7R 10%
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata GRM32RR71C475KA01K.
Ciiva
Datasheet4 pages6 years ago
Datasheet2 pages6 years ago
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Murata GRM32RR71C475KA01K symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Footprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
9,673
Authorized Distributors
3
Capacitance
4.7 µF
4.7 µF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
1210
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
Tolerance
10 %
10 %
Height
1.8 mm
1.8 mm