Murata GRM21BZ71E106KE15L
25V 10uF X7R ±10% 0805 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata GRM21BZ71E106KE15L.
Geoflip
Datasheet4 pages5 years ago
TME
Ciiva
Inventory History
3 month trend:
+233%
CAD Models
Download Murata GRM21BZ71E106KE15L symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
3DDownload
Authorized Distributors
6
Capacitance
10 µF
10 µF
Case/Package
0805
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
Tolerance
10 %
10 %
Height
1.25 mm
1.25 mm
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusIN PRODUCTION (Last Updated: 5 years ago)
Descriptions
Descriptions of Murata GRM21BZ71E106KE15L provided by its distributors.
CAP CER 10UF 25V X7R 0805 / 10 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 10uF, Surface Mount, 2012M/0805
Cap Ceramic 10uF 25V X7R 10% Pad SMD 0805 125C T/R
Chip Capacitor (MLCC) 0805 10µF ±10% 25V X7R
Cap, Mlcc, 10Uf, 25V, 0805; Capacitance:10Μf; Voltage(Dc):25V; Voltage(Ac):-; Capacitor Case/Package:0805 [2012 Metric]; Capacitance Tolerance:± 10%; Dielectric Characteristic:X7R; Product Range:Grm Series; Product Length:2Mm Rohs Compliant: Yes |Murata Manufacturing Co., Ltd. GRM21BZ71E106KE15L