Murata GRM21BZ71E106KE15K
Multilayer Ceramic Capacitor, 10 uF, 25 V, 10%, X7R, 0805
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata GRM21BZ71E106KE15K.
Geoflip
Datasheet4 pages5 years ago
3 month trend:
+47.93%
CAD Models
Download Murata GRM21BZ71E106KE15K symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Authorized Distributors
6
Capacitance
10 µF
10 µF
Case/Package
0805
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
Tolerance
10 %
10 %
Height
1.25 mm
1.25 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2020-05-15
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusIN PRODUCTION (Last Updated: 5 years ago)
Descriptions
Descriptions of Murata GRM21BZ71E106KE15K provided by its distributors.
25V 10uF X7R ±10% Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 10uF, Surface Mount, 2012M/0805
Cap, Mlcc, 10Uf, X7R, 25V, 0805 Rohs Compliant: Yes |Murata Manufacturing Co., Ltd. GRM21BZ71E106KE15K
Cap Ceramic 10uF 25V X7R 10% Pad SMD 0805 125C T/R
CAP, MLCC, 10UF, X7R, 25V, 0805;