Murata GCM1555C1HR50CA16W
Ceramic Capacitor, YES, Ceramic, 50V, 50% +Tol, 50% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.0000005uF, Surface Mount, 1005M/0402
Production
Price and Stock
DistributorSKUMinPkg
TMEGCM1555C1HR50CA16W020K
21h
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Murata GCM1555C1HR50CA16W.
CAD Models
Download Murata GCM1555C1HR50CA16W symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
0
Authorized Distributors
1
Capacitance
500 fF
500 fF
Dielectric
C0G
C0G
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
50 V
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2013-11-20
Descriptions
Descriptions of Murata GCM1555C1HR50CA16W provided by its distributors.
GCM 0402 C0G 0.5PF 50V ±0.25PF