Multicomp MCSR08X2152FTL
Res Anti-Sulfured Thick Film 0805 21.5k Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Ceramic Paper T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Multicomp MCSR08X2152FTL.
IHS
Datasheet11 pages6 years ago
Stock
0
Resistance
21.5 kΩ
21.5 kΩ
21.5 kΩ
Case/Package
0805
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date2019-09-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-6ENF2152V
Res Thick Film 0805 21.5K Ohm 1% 0.125W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
Yageo GroupRC0805FR-0721K5L
RC FIXED RESISTOR 0805 (2012Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 21.5kOhm 0.125W 1/8W
Res Thick Film 0805 21.5K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Yageo GroupRC0805FR-1321K5L
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 21500ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Res Sulfur Resistant Thick Film 0805 20k Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Ceramic Paper T/R
Res General Purpose Thick Film 0805 22k Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Ceramic Paper T/R
Descriptions
Descriptions of Multicomp MCSR08X2152FTL provided by its distributors.
Avnet Japan
Surface Mount Thick Film Resistor, Mcsr 08 Series, 21.5 Kohm, 125 Mw, - 1%, 150 V Rohs Compliant: Yes |Multicomp Pro MCSR08X2152FTL
RES, 21K5, 1%, 0.125W, 0805, THICK FILM; Resistor Case Style: 0805 [2012 Metric]; Resistance: 21.5kohm; Product Range: MCSR 08 Series; Voltage Rating: 150V; Resistor Element Material: Ceramic; Power Rating: 125mW; Resistance T