Multicomp MCSR08X2002FTL
Res Sulfur Resistant Thick Film 0805 20k Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Ceramic Paper T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Multicomp MCSR08X2002FTL.
IHS
Datasheet11 pages6 years ago
3 month trend:
-0.11%
Stock
61,247
Resistance
20 kΩ
20 kΩ
20 kΩ
Case/Package
0805
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
125 mW
125 mW
125 mW
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Introduction Date2019-09-10
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ6ENF2002V
Res Thick Film 0805 20K Ohm 1% 1/8W ±100ppm/°C Molded SMD Punched Carrier T/R
125mW Thick Film Resistors 150V ±1% ±100ppm/℃ 20kΩ 0805 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRC0805FR-0720KL
Res Thick Film 0805 20K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Yageo GroupAC0805FR-0720KL
Res Thick Film 0805 20K Ohm 1% 0.125W(1/8W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
TE ConnectivityCRG0805F20K
RES SMD 20K OHM 1% 1/8W 0805 / 20 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Thick Film
Res Thick Film 0805 20K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
Descriptions
Descriptions of Multicomp MCSR08X2002FTL provided by its distributors.
Avnet Japan
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.125W, 20000ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0805
Surface Mount Thick Film Resistor, Mcsr 08 Series, 20 Kohm, 125 Mw, - 1%, 150 V Rohs Compliant: Yes |Multicomp Pro MCSR08X2002FTL
RES, 20K, 1%, 0.125W, 0805, THICK FILM; Resistor Case Style: 0805 [2012 Metric]; Resistance: 20kohm; Product Range: MCSR 08 Series; Voltage Rating: 150V; Resistor Element Material: Ceramic; Power Rating: 125mW; Resistance Tole