Meritek MA0402CG220J500
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 2.2e-05uF, 0402
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Meritek MA0402CG220J500.
Master Electronics
Datasheet17 pages7 years ago
Inventory History
3 month trend:
+1200%
CAD Models
Download Meritek MA0402CG220J500 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
3
Capacitance
22 pF
22 pF
Dielectric
C0G
Mount
Surface Mount
Case/Package
0402
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
Tolerance
5 %
Height
550 µm
550 µm
Supply Chain
Country of OriginTaiwan
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2012-11-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Descriptions
Descriptions of Meritek MA0402CG220J500 provided by its distributors.
CAP CER 22PF 50V C0G/NP0 0402
0402 COG 22PF 5% 500