Littelfuse FLNR035.T
Electric Fuse, Time Delay Blow, 35A, 250VAC, 125VDC, 200000A (IR), Inline/holder
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Littelfuse FLNR035.T.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
Electro Sonic
Newark
Sager Electronics
Fuses Unlimited
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
LittelfuseJLLN040.T
Electric Fuse, Fast Blow, 40A, 300VAC, 160VDC, 200000A (IR), Inline/holder
Littelfuse0314040.MXP
Fuse Cartridge Fast Acting 40A 250V Holder Cartridge 6.3 X 32mm Ceramic Bulk CE/UL
Littelfuse0324040.MXP
324 Series - 3AB Fast-Acting Axial Leaded Ceramic Body Fuse, 40 A, 250 VAC 150 VDC, TH, RoHS
EatonNON-40
40 Amp NON Fuse, 250 volts General purpose non-time delay (Discon by Waytek)
Fuse Class K5 40A 250V 2-Pin Cartridge Holder
Fuse Class RK5 Slow Blow Acting 40A 250V Holder Cartridge 20.57 X 76.2mm Carton CSA/UL
Descriptions
Descriptions of Littelfuse FLNR035.T provided by its distributors.
FUSE, TIME-DELAY, CLASS RK5, 250V AC/125V DC, 35A, FLNR SERIES
Fuse,Dual Element,35A,3 L,13/16 dia.
FUSE CARTRIDGE 35A 250VAC/125VDC
FUSE - RK5 250VAC/125VDC TD UL
125V 250V Cartridge 35A , 76.2mm
Fuse, 35A, 250V, Time Delay; Product Range:Powr-Gard Flnr Series; Fuse Current:35A; Voltage Rating Vac:250V; Voltage Rating Vdc:125V; Fuse Size Metric:20.6Mm X 76.2Mm; Fuse Size Imperial:13/16" X 3"; Blow Characteristic:Time Delay Rohs Compliant: No |Littelfuse FLNR035.T
Littelfuse FLNR035.T Powr-Gard Time Delay Fuse Brand: Littelfuse. Part Number: FLNR035.T. Littelfuse Powr-Gard Time Delay Fuse, Series: FLNR, Indicating/Non-Indicating: Non-Indicating, 35 A, 250 VAC/125 VDC, 20 kA at 125 VDC Interrupt, Class: RK5, Clip Terminal, Holder Mount, Cartridge Body, Dual Element, 13/16 in Dia x 3 in L Body Size. Additional Description: LTFS-FLNR035 FLNR035.T FUS 250V T/D CLASS RK5 35A 35 AMP SIZE. Catalog Description: FLNR035 is a Class RK5 fuse with an ampere rating of 35 and cartridge-style construction...