Littelfuse 1KSMB24A
Tvs Diode 1K Smb Suf Mt T&r/ T&r Rohs Compliant: Yes |Littelfuse 1KSMB24A
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Littelfuse 1KSMB24A.
IHS
Datasheet6 pages5 years ago
Future Electronics
HQonline
Burklin Elektronik
Arrow Electronics
Inventory History
3 month trend:
-7.24%
CAD Models
Download Littelfuse 1KSMB24A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginMainland China, Philippines
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8541.10.00.50
Introduction Date2007-10-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Littelfuse1KSMB20A
1KSMB Series 1 kW 27.7 Vcl Uni-Directional Surface Mount TVS Diode - DO-214AA
Trans Voltage Suppressor Diode, 1000W, 24V V(RWM), Unidirectional, 1 Element, Silicon, DO-214AA
SMBXJ Series 29.5 V Uni-Directional Surface Mount TVS Diode - SMB
Littelfuse1KSMB27A
1KSMB Series 23.1 V 1 kW Surface Mount Uni-Directional TVS Diode - DO-214AA
Trans Voltage Suppressor Diode, 1000W, 16V V(RWM), Unidirectional, 1 Element, Silicon, DO-214AA
Littelfuse1KSMB22A
Tvs Diode 1K Smb Suf Mt T&r/ T&r Rohs Compliant: Yes |Littelfuse 1KSMB22A
Descriptions
Descriptions of Littelfuse 1KSMB24A provided by its distributors.
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC 1000W -55°C~150°C DO-214
1KSMB Series - 1000W Surface Mount Transient Voltage Suppression (TVS) Diode, 20.5V, DO-214AA, RoHS
Littelfuse SCT
Trans Voltage Suppressor Diode, 1000W, 20.5V V(RWM), Unidirectional, 1 Element, Silicon, DO-214AA
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC DO214AA
20.5V 1KW 30.1A 33.2V 22.8V SMB(DO-214AA)