Lattice Semiconductor LFE2-12E-5QN208I
ECP2 LFE2-12 208-BFQFP Matte Tin (Sn) field programmable gate array 4.1mm 1.2V 311MHz 0.358ns
Production
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Lattice Semiconductor LFE2-12E-5QN208I.
IHS
Datasheet390 pages4 years ago
Future Electronics
SHENGYU ELECTRONICS
Mouser
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
Lattice SemiconductorLFE2-12SE-5QN208C
ECP2 LFE2-12 208-BFQFP Matte Tin (Sn) field programmable gate array 4.1mm 1.2V 320MHz 0.358ns
Lattice SemiconductorLFE2-12SE-6QN208C
FPGA LatticeECP2 Family 12000 Cells 90nm Technology 1.2V 208-Pin PQFP Tray
Lattice SemiconductorLFE2-12SE-5QN208I
12000 1500 PQFP-208(28x28) Programmable Logic Device (CPLDs/FPGAs) ROHS
FPGA Spartan-3E Family 500K Gates 10476 Cells 572MHz 90nm (CMOS) Technology 1.2V 208-Pin PQFP
FPGA Spartan-3E Family 500K Gates 10476 Cells 657MHz 90nm (CMOS) Technology 1.2V 208-Pin PQFP
Descriptions
Descriptions of Lattice Semiconductor LFE2-12E-5QN208I provided by its distributors.
Latticeecp2 ; 12K Luts; 1.2V Rohs Compliant: Yes |Lattice Semiconductor LFE2-12E-5QN208I
Field Programmable Gate Array, 1500 CLBS, 311MHz, 12000-Cell, PQFP208
Field Programmable Gate Arrays - FPGAs 12K LUTs 131 I/O DSP 1.2V -5 Spd I
12K LUTs 131 I/O DSP 1.2V -5 Speed IND