Laird MGV12053R3M-10
Surface Mount Power Inductor, MGV Series, 3.3 H, 20%, Shielded, 0.0092 ohm, 15 A
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Laird MGV12053R3M-10.
IHS
element14 APAC
CAD Models
Download Laird MGV12053R3M-10 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Introduction Date2013-04-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
LTB Date2017-06-15
LTD Date2017-06-15
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 5 years ago)
Related Parts
General Purpose Inductor, 3.3uH, 20%, 1 Element, Carbonyl Powder-Core, SMD, 5349
Inductor Power Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100KHz Iron 18A 0.0066Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100KHz 20Q-Factor Carbonyl Powder 15A 0.0092Ohm DCR Automotive T/R
Wurth Elektronik7443340330
Ind Power Choke Shielded 3.3uH 20% 100KHz Ferrite 14A T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 3.3uH 20% 200KHz 15A 0.0068Ohm DCR T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 3.3uH 20% 100KHz Metal 13A 0.0063Ohm DCR 5150 Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of Laird MGV12053R3M-10 provided by its distributors.
FIXED IND 3.3UH 15A 9.2 MOHM SMD
Ind Power Shielded 3.3uH 20% 100KHz 15A T/R
General Purpose Inductor, 3.3uH, 20%, 1 Element, SMD, 5350
High Current Molded SMT Power Inductor
THERMAL & POWER, INDUCTIVE COMPONENTSPWRIND, SMT, SHLD, IRATED
INDUCTOR, SHLD, 3.3UH, 15A, 20%
Power Inductors - SMD 3.3uH +/-20%
PWRIND,SMT,SHLD,IRATED 13.5X12.6X5.0MM
INDUCTOR, 3.3UH, 15A, 20%, SHLD; Inductance: 3.3µH; RMS Current (Irms): 15A; Inductor Construction: Shielded; Saturation Current (Isat): 32A; Product Range: MGV Series; Power Inductor Case: 13.5mm x 12.6mm x 5mm; DC Resistance