Laird HI1812V101R-10
Ferrite Beads High Current Chip 100Ohm 25% 100MHz 8A 10mOhm DCR 1812 T/R
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Laird HI1812V101R-10.
IHS
Datasheet1 page9 years ago
RS (Formerly Allied Electronics)
Mouser
Inventory History
3 month trend:
+59.80%
CAD Models
Download Laird HI1812V101R-10 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Supply Chain
Country of OriginMainland China
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8504.50.80.00
Introduction Date2005-09-13
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 years ago)
Manufacturer Lifecycle StatusACTIVE (Last Updated: 5 years ago)
Related Parts
FERRITE BEAD 60 OHM 1806 1LN / Ferrite Beads Multi-Layer 60Ohm 100MHz 6A 0.009Ohm DCR 1806 T/R
Ferrite Beads Multi-Layer 26Ohm 25% 100MHz 6A 7mOhm DCR 0603 Paper T/R
Inductor Power Shielded Wirewound 1uH 30% 100KHz Ferrite 6.5A 12mOhm DCR 2424
Inductor Power Semi-Shielded Wirewound 0.5uH 30% 100KHz 13Q-Factor Ferrite 10A 0.007Ohm DCR T/R
Inductor Power Wirewound 1uH 20% 1KHz 20Q-Factor Ferrite 10A 0.013Ohm DCR RDL Bag
FIXED IND 1.5UH 10A 12 MOHM SMD / 1.5 µH Shielded Molded Inductor 10 A 12mOhm Max Nonstandard
Descriptions
Descriptions of Laird HI1812V101R-10 provided by its distributors.
Chip Ferrite Beads / EMI Filters 100ohms 100MHz 8A Monolithic 1812 SMD
FERRITE BEAD (CHIP BEAD), 4.5 X 3.2 X 1.4MM (1812), 45OHMS IMPEDANCE AT 25 MHZ
Ferrite Bead, 1812 [4532 Metric], 100 ohm, 8 A, HI Series, 0.01 ohm
FERRITE BEAD 100 OHM 1812 1LN / 100 Ohms @ 100 MHz 1 Power, Signal Line Ferrite Bead 1812 (4532 Metric) 8A 10mOhm
IND CHIP BEAD 100 OHM 100MHZ FERRITE 1812 SMD
FERRITE, BEAD, 4532, 100MHZ, 100R; DC Resistance Max:0.01ohm; DC Current Rating:8A; Ferrite Case Style:1812 [4532 Metric]; Ferrite Mounting:SMD; Impedance @ 100MHz:100ohm; Impedance Tolerance:(Not Available); MSL:(Not Available); Series:HI