KYOCERA AVX TAP686K025CCS
TAP Series 68 uF ±10 % 25 V Radial Solid Resin Dipped Tantalum Capacitor
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX TAP686K025CCS.
Newark
Datasheet5 pages4 years ago
Datasheet4 pages10 years ago
Datasheet3 pages12 years ago
Farnell
Future Electronics
_legacy Avnet
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
+1058%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
66,004
Authorized Distributors
6
Capacitance
68 µF
68 µF
68 µF
Mount
PCB, Through Hole
Through Hole
Through Hole
Case/Package
Dipped
Dipped
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
25 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
800 mΩ
800 mΩ
800 mΩ
Leakage Current
13.6 µA
13.6 µA
Dissipation Factor
8 %
8 %
8 %
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
Yageo GroupT356K686K016AT
68UF SOLID MNO2 TANTALUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 16 V DC +/-10%, T356 SERIES