KYOCERA AVX TAP226K016DTW
TAP Series 22uF ±10 % 16 V Radial Solid Resin Dipped Tantalum Capacitor
NRND
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX TAP226K016DTW.
IHS
Datasheet5 pages4 years ago
Newark
Future Electronics
DigiKey
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
9,176
Authorized Distributors
6
Capacitance
22 µF
22 µF
22 µF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Radial
Dipped
Dipped
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
16 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
2 Ω
2 Ω
2 Ω
Leakage Current
2.8 µA
2.8 µA
Dissipation Factor
8 %
8 %
8 %