KYOCERA AVX SR305C474KARTR2
Capacitor, Ceramic, 470Nf, 50Vdc, 10-% Tol, 10+% Tol, X7r-Tc Code, -15, 15%-Tc
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX SR305C474KARTR2.
Future Electronics
Datasheet4 pages10 years ago
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
1,222
Authorized Distributors
5
Capacitance
470 nF
470 nF
470 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
3015
Radial
Radial
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
50 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Height
7.62 mm
7.62 mm
7.62 mm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.60
Introduction Date1999-09-30
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupC330C474K5R5TA
C330 C 470NF CERAMIC MULTILAYER CAPACITOR, 50 VDC, +125DEGC, X7R DIELEC, +/-10%
Yageo GroupC315C474K5R5TA
Multilayer Ceramic Capacitors Mlcc - Leaded 50V 0.47Uf X7R 10% Ls=2.54Mm
Yageo GroupC410C474K5R5TA
410 C 470NF CERAMIC MULTILAYER CAPACITOR, 50 VDC, +125DEGC, X7R DIELEC, +/-10%
KYOCERA AVXSR655C474MARTR1
Capacitor,Ceramic,470nF,50VDC,20-% Tol,20+% Tol,X7R-TC Code,-15,15%-TC
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX SR305C474KARTR2 provided by its distributors.
Cap Ceramic 0.47uF 50V X7R 10% Radial 5.08mm 125°C T/R
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.47uF, Through Hole Mount, 3015
RDL,CONF,X7R,.47UF,50V,10%, 0.3X0.3,0.2LS,TR2,HAZMAT<AZ