KYOCERA AVX 08052A271KAT2A
MLCC Ceramic Capacitor, 0805, 270 pF, 200 V, 10%, C0G, tape/reel
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX 08052A271KAT2A.
IHS
Datasheet4 pages3 years ago
Upverter
Newark
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date1996-08-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 5 months ago)
Related Parts
Yageo GroupC0805C271K2GACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 200V 270pF C0G 0805 10%
Cap Ceramic 270pF 250V C0G 5% Pad SMD 0805 125C T/R
Yageo GroupC0805C271K5GACTU
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, C0G, 30Ppm/Cel Tc, 0.00027Uf,
0805 270 pF 200 V ±5% Tolerance C0G SMT Multilayer Ceramic Capacitor
Yageo GroupC0805C271K1GACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 100V 270pF C0G 0805 10%
KYOCERA AVX08053A271KAT2A
Cap Ceramic 270pF 25V C0G 10% SMD 0805 125°C Paper T/R
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX 08052A271KAT2A provided by its distributors.
Cap Ceramic 270pF 200V C0G 10% SMD 0805 125°C Embossed T/R
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 200V, 10% +Tol, 10% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.00027uF, Surface Mount, 0805
CAP CER 270PF 200V 10% NP0 0805
Ceramic Multilayer Capacitor; Capacitor Type:General Purpose; Capacitance:270pF; Capacitance Tolerance:± 10%; Voltage Rating:200VDC; Capacitor Dielectric Type:Multilayer Ceramic; Package/Case:0805; Termination Type:SMD ;RoHS Compliant: Yes