KYOCERA AVX 08051A361JAT2A
Cap Ceramic 360pF 100V C0G 5% SMD 0805 125°C T/R
Datasheet
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX 08051A361JAT2A.
Garrett
Datasheet1 page16 years ago
Inventory History
3 month trend:
-2.70%
CAD Models
Download KYOCERA AVX 08051A361JAT2A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Related Parts
GRM 0805 (2012Metric) Ceramic Capacitor 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm C0G NP0 ±5% 360pF
SMD Comm C0G 0805 (2012Metric) ceramic capacitor 0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm C0G NP0 ±5% 360pF
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 0805 360pF 50volts C0G 5%
Samsung Electro-MechanicsCL21C361JBANNNC
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 0+-30ppm/Celcius TC, 360pF, Surface Mount, 0805 inch
KYOCERA AVX08051A331JAT2A
Multilayer Ceramic Cap 0805 330pF 100volts C0G 5%
Yageo GroupC0805C331J1GACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 100V 330pF C0G 0805 5%
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX 08051A361JAT2A provided by its distributors.
CAP CER 360PF 100V 5% NP0 0805
Ceramic Multilayer Capacitor; Capacitor Type:General Purpose; Capacitance:360pF; Capacitance Tolerance:± 5%; Voltage Rating:100VDC; Capacitor Dielectric Type:Multilayer Ceramic; Package/Case:0805; Termination Type:SMD ;RoHS Compliant: Yes