KYOCERA AVX 06035C393K4T2A
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 50V 0.039uF X7R 0603 Tol .1pF AEC-Q200
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX 06035C393K4T2A.
IHS
Datasheet5 pages3 years ago
Future Electronics
Inventory History
3 month trend:
-27.19%
CAD Models
Download KYOCERA AVX 06035C393K4T2A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
Symbol
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
5
Capacitance
39 nF
39 nF
39 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0603
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
50 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Height
900 µm
860 µm
860 µm
Introduction Date2015-12-17
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupC0603C393K5RACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 50V 0.039uF X7R 0603 10%
50V 39nF X7R ±10% 0603 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Samsung Electro-MechanicsCL10B393KB8NNNC
0603 39 nF 50 V ±10% Tolerance X7R SMT Multilayer Ceramic Capacitor
Cap Ceramic 0.039uF 50V X7R 10% SMD 0603 125°C Paper T/R
Yageo GroupC0603C393K4RACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 16V 0.039uF X7R 0603 10%
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX 06035C393K4T2A provided by its distributors.
0603 50V X7R .039uF 10% automotive grade multilayer ceramic capacitor
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.039uF, Surface Mount, 0603
Cap Ceramic 0.039uF 50V X7R 10% Pad SMD 0603 125C Automotive T/R
0603 (1608Metric) ceramic capacitor 50V 0.039muF ±10% X7R