KYOCERA AVX 06035A111JAT2A
0603 110 pF 50 V ±5 % Tolerance C0G/NP0 SMT Multilayer Ceramic Capacitor
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX 06035A111JAT2A.
Future Electronics
Datasheet4 pages16 years ago
Datasheet4 pages10 years ago
Datasheet4 pages16 years ago
Datasheet4 pages18 years ago
Inventory History
3 month trend:
-0.18%
CAD Models
Download KYOCERA AVX 06035A111JAT2A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
3DDownload
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
17,179
Authorized Distributors
5
Capacitance
110 pF
110 pF
Dielectric
C0G
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0603
Voltage Rating (DC)
50 V
50 V
Tolerance
5 %
Height
900 µm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2010-01-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
0603 110 pF 50 V ±5% Tolerance C0G SMT Multilayer Ceramic Capacitor
Yageo GroupC0603C111J5GACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 50V 110pF C0G 0603 5%
Ceramic Capacitor, YES, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.00011uF, Surface Mount, 1608M/0603
Samsung Electro-MechanicsCL10C111JB8NNNC
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 0+-30ppm/Celcius TC, 110pF, Surface Mount, 0603 inch
SMD Comm C0G 0603 (1608Metric) ceramic capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±5% 110pF
GRM 0603 (1608Metric) Ceramic Capacitor 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm C0G NP0 ±5% 110pF
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX 06035A111JAT2A provided by its distributors.
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.00011uF, Surface Mount, 0603
Cap Ceramic 110pF 50V C0G 5% SMD 0603 125°C T/R
0603 (1608Metric) CERAMIC CAPACITOR ceramic capacitor 50V 110pF ±5% C0G NP0
Ceramic Multilayer Capacitor; Capacitor Type:General Purpose; Capacitance:110pF; Capacitance Tolerance:± 5%; Voltage Rating:50VDC; Capacitor Dielectric Type:Multilayer Ceramic; Package/Case:0603; Termination Type:SMD ;RoHS Compliant: Yes