KYOCERA AVX 06031C272KAT2A
0603 2.7NF Ceramic Multilayer Capacitor, 100 VDC, +125DEGC, X7R Dielec, +/-10%
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX 06031C272KAT2A.
Newark
Datasheet4 pages22 years ago
Datasheet4 pages18 years ago
Datasheet4 pages9 years ago
Datasheet4 pages10 years ago
Datasheet4 pages13 years ago
Datasheet4 pages13 years ago
Datasheet4 pages12 years ago
Future Electronics
TME
element14
RS (Formerly Allied Electronics)
Inventory History
3 month trend:
-4.90%
CAD Models
Download KYOCERA AVX 06031C272KAT2A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
35,117
Authorized Distributors
6
Capacitance
2.7 nF
2.7 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0603
Voltage Rating (DC)
100 V
100 V
Tolerance
10 %
10 %
Height
860 µm
900 µm
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date1996-08-01
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
CAP CER 2700PF 100V X7R 0603 / 2700 pF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Yageo GroupC0603C272K5RACTU
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 50V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.0027uF, Surface Mount, 0603
50V 2.7nF X7R ±10% 0603 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
Samsung Electro-MechanicsCL10B272KB8NNNC
Cap Ceramic 0.0027uF 25V X7R 10% SMD 0603 125°C Paper T/R
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX 06031C272KAT2A provided by its distributors.
Cap MLCC SMD 0603 100V X7R 2700pF ±10% Commercial Ti/Sn Plated 7T/R"
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 100V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.0027uF, Surface Mount, 0603
Cap Ceramic 0.0027uF 100V X7R 10% Pad SMD 0603 125C T/R
0603 (1608Metric) ceramic capacitor 100V 2700pF ±10% X7R
Ceramic Capacitor 2700Pf 100V, X7R, 10%, 0603; Capacitance:2700Pf; Voltage(Dc):100V; Capacitor Case/Package:0603 [1608 Metric]; Capacitance Tolerance:± 10%; Dielectric Characteristic:X7R; Product Range:-; Product Length:1.6Mm Rohs Compliant: Yes |Kyocera Avx 06031C272KAT2A.