KYOCERA AVX 0306ZC104KAT4A
Cap Ceramic 0.1uF 10V X7R 10% Wide Terminal SMD 0306 125C T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KYOCERA AVX 0306ZC104KAT4A.
IHS
Datasheet4 pages4 years ago
Newark
Inventory History
3 month trend:
-14.69%
CAD Models
Download KYOCERA AVX 0306ZC104KAT4A symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
48,856
Authorized Distributors
6
Capacitance
100 nF
100 nF
100 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Voltage Rating (DC)
10 V
10 V
10 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
Height
560 µm
560 µm
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Ceramic Capacitor, Ceramic, 10V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.1uF, Surface Mount, 0306
KYOCERA AVXLD16ZC104KAB2A
KYOCERA AVXLD166C104KAB2A
Cap Ceramic 0.1uF 6.3V X7R 10% SMD 0306 125°C Paper T/R
10V 100nF X7R ±20% 0306 Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT ROHS
0306 0.1 uF 10 V ±20 % Tolerance X7R SMT Multilayer Ceramic Capacitor
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 0306 0.1uF 10volts X7R 20%
Descriptions
Descriptions of KYOCERA AVX 0306ZC104KAT4A provided by its distributors.
Cap Ceramic 0.1uF 10V X7R 10% SMD 0306 125°C Embossed T/R
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 10V, 10% +Tol, 10% -Tol, X7R, 15% TC, 0.1uF, Surface Mount, 0306
CAPACITOR CERAMIC, 0.1UF, 10V, X7R, 10%, 306, FULL REEL
CERAMIC CAPACITOR 0306 (0816Metric) Ceramic Capacitor 0.032Lx0.063W 0.81mmx1.60mm X7R ±10% 0.1muF
Capacitor Ceramic, 0.1Uf, 10V, X7R, 10%, 306, Full Reel; Capacitance:0.1Μf; Voltage(Dc):10V; Capacitor Case/Package:0306 [0816 Metric]; Capacitance Tolerance:± 10%; Dielectric Characteristic:X7R; Product Range:Licc Series Rohs Compliant: Yes |Kyocera Avx 0306ZC104KAT4A.