KOA Speer SG73S1JTTD3903F
SG73S FIXED RESISTOR 0603 (1608Metric) Chip Resistor ±1% ±100ppm/C 390kOhm 0.2W 1/5W
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KOA Speer SG73S1JTTD3903F.
IHS
Datasheet3 pages2 years ago
element14 APAC
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
21,454
Authorized Distributors
3
Resistance
390 kΩ
390 kΩ
Case/Package
0603
Tolerance
1 %
1 %
Power Rating
200 mW
200 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Related Parts
PanasonicERJPA3F3903V
Res Thick Film 0603 390K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
TE Connectivity / AMP4-2176177-2
Res High Power Thick Film 0603 390k Ohm 1% 1/5W ±100ppm/°C Molded Paper T/R
PanasonicERJ-PA3F3923V
Res Thick Film 0603 392K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Res Thick Film 0603 360K Ohm 1% 0.25W(1/4W) ±100ppm/C Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of KOA Speer SG73S1JTTD3903F provided by its distributors.
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.2W, 390000ohm, 150V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
390K¦¸ ¡À1% 200mW ¡À100ppm/¡æ 0603 1.6mm*800¦Ìm*550¦Ìm
RESISTOR, SURGE, 390K, 1%, 0603; Power Rating:0.125W; Resistance:390kohm; Tolerance, Resistance:1%; Series:SG73; Operating Temperature Range:-55°C to +155°C; Resistor Element Type:Thick Film; Voltage, Rating:50V; Temperature Coefficient:± 200ppm/°C; Case Style:0603; External Length / Height:1.6mm; External Depth:0.45mm; Termination Type:SMD; Voltage, Overload:100V; Width, External:0.8mm