KOA Speer SG73P2ETTD470J
Fixed Resistor, Metal Glaze/Thick Film, 0.5W, 47ohm, 200V, 5% +/-Tol, Surface Mount, 1210
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KOA Speer SG73P2ETTD470J.
IHS
Datasheet2 pages2 years ago
Farnell
KOA Speer SCT
Inventory History
3 month trend:
-8.42%
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
13,675
Authorized Distributors
5
Resistance
47 Ω
47 Ω
47 Ω
Case/Package
1210
Tolerance
5 %
5 %
5 %
Power Rating
500 mW
750 mW
750 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
200 ppm/°C
200 ppm/°C
200 ppm/°C
Supply Chain
Country of OriginJapan, Mainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8533.21.00.30
Introduction Date2007-04-16
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
PanasonicERJ-P14J470U
Res Thick Film 1210 47 Ohm 5% 0.5W ±200ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
PanasonicERJ-14YJ470U
Res Thick Film 1210 47 Ohm 5% 1/2W ±200ppm/°C Molded SMD Embossed Carrier T/R
Res Thick Film 1210 47 Ohm 5% 0.5W(1/2W) ±200ppm/C Pad SMD T/R Automotive AEC-Q200
PanasonicERJ-T14J470U
Res Thick Film 1210 51 Ohm 5% 0.5W(1/2W) ±200ppm/C Conformal Coated Pad SMD Automotive T/R
Descriptions
Descriptions of KOA Speer SG73P2ETTD470J provided by its distributors.
anti-surge endured pulse power thick film chip resistor, 1210, RoHS
KOA Speer SCT
1210 (3225Metric) FIXED RESISTOR SG73P 0.126Lx0.102W 3.20mmx2.60mm 0.5W 1/2W 47Ohm ±200ppm/C
Res, 47R, 5%, 0.5W, 1210 Rohs Compliant: Yes |Koa SG73P2ETTD470J