KOA Speer RK73H1JTTDD2101F
Fixed Resistor, Metal Glaze/thick Film, 0.1W, 2100ohm, 75V, 1% +/-Tol, 100ppm/Cel, Surface Mount, 0603
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for KOA Speer RK73H1JTTDD2101F.
Upverter
Technical Drawing4 pages6 years ago
Datasheet2 pages6 years ago
IHS
Inventory History
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download KOA Speer RK73H1JTTDD2101F symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
34,432
Authorized Distributors
3
Resistance
2.1 kΩ
2.1 kΩ
2.1 kΩ
Case/Package
0603
Tolerance
1 %
1 %
1 %
Power Rating
100 mW
100 mW
100 mW
Composition
Thick Film
Thick Film
Temperature Coefficient
100 ppm/°C
100 ppm/°C
100 ppm/°C
Supply Chain
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 4 months ago)
Related Parts
Yageo GroupRC0603FR-072K1L
Res Thick Film 0603 2.1K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C Pad SMD T/R
Yageo GroupAC0603FR-072K1L
100mW Thick Film Resistors 75V ±100ppm/℃ ±1% 2.1kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Yageo GroupRC0603FR-072K2L
Res General Purpose Thick Film 0603 2.2k Ohm 1% 1/10W ±100ppm/°C Molded Paper T/R
Res General Purpose Thick Film 0603 2.1k Ohm 1% 1/10W ±100ppm/°C Ceramic Paper T/R
Res Thick Film 0603 2.2K Ohm 1% 0.1W(1/10W) ±100ppm/C SMD AutomoTEXASve T/R
100mW Thick Film Resistors 100V ±1% ±100ppm/℃ 2kΩ 0603 Chip Resistor - Surface Mount ROHS
Descriptions
Descriptions of KOA Speer RK73H1JTTDD2101F provided by its distributors.
FIXED RESISTOR Chip Resistor 1% 100ppm/C 2.1kOhm 100mW
Thick Film Resistors - SMD 1/10watt 2.1Kohms 1%
2.1K¦¸ ¡À1% 100mW ¡À100ppm/¡æ 0603 1.8mm*900¦Ìm*550¦Ìm