Yageo Group T530D227M010AHE006
Cap Tant Polymer 220uF 10VDC D CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 0.006 Ohm 125C T/R
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group T530D227M010AHE006.
IHS
Datasheet46 pages2 years ago
Farnell
Inventory History
3 month trend:
-22.31%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
19,473
Authorized Distributors
6
Capacitance
220 µF
220 µF
220 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Voltage Rating (DC)
10 V
10 V
10 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
6 mΩ
10 mΩ
10 mΩ
Leakage Current
220 µA
220 µA
Dissipation Factor
8 %
8 %
8 %
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.21.00.50
Introduction Date2005-07-25
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 8 months ago)
Related Parts
CAPACITOR, TANTALUM SMD, HIGH CAPACITANCE, ULTRA LOW ESR, 220.UF 10V 20%
Panasonic10TPB220M
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 10V, 20% +Tol, 20% -Tol, 220uF, 2917
Panasonic10TPE220ML
Panasonic10TPB220ML
Cap Tant Solid 220uF 10V D CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 0.04 Ohm 105°C T/R
Cap Tant Solid 220uF 10V D CASE 20% (7.3 X 4.3 X 2.8mm) SMD 7343-31 0.018 Ohm 105°C T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group T530D227M010AHE006 provided by its distributors.
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (solid Polymer), 10V, 20% +Tol, 20% -Tol, 220uF, Surface Mount, 2917
Tantalum Polymer Capacitors 220.uf 10.0V Rohs Compliant: No |Kemet T530D227M010AHE006
CAP, 220UF, 10V, TANT, POLYMER, CASE D; Capacitance: 220µF; Voltage Rating: 10V; Product Range: T530 KO-CAP® Series; Capacitance Tolerance: ± 20%; Manufacturer Size Code: D; ESR: 0.006ohm; Operating Temperature Min: -55°C;