Yageo Group T491C226K016AH
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 16V, 10% +Tol, 10% -Tol, 22uF, Surface Mount, 2312
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group T491C226K016AH.
IHS
Datasheet23 pages2 years ago
_legacy Avnet
Inventory History
3 month trend:
-0.75%
CAD Models
Download Yageo Group T491C226K016AH symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Stock
13,276
Capacitance
22 µF
22 µF
Case/Package
2312
Voltage Rating (DC)
16 V
16 V
Tolerance
10 %
10 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.5 Ω
1.4 Ω
Leakage Current
3.5 µA
1.76 µA
Dissipation Factor
6 %