Yageo Group T491B107M010ATAUTO
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 10V, 20% +Tol, 20% -Tol, 100uF, Surface Mount, 1411
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group T491B107M010ATAUTO.
IHS
Datasheet19 pages2 years ago
Inventory History
3 month trend:
-60.32%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
Footprint
3DDownload
Ultra Librarian
SymbolFootprint
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
18,385
Authorized Distributors
5
Capacitance
100 µF
100 µF
100 µF
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Voltage Rating (DC)
10 V
10 V
10 V
Tolerance
20 %
20 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.2 Ω
1.2 Ω
1.2 Ω
Leakage Current
10 µA
10 µA
Dissipation Factor
15 %
15 %
Supply Chain
Country of OriginMexico
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.21.00.50
Introduction Date2017-12-05
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
KYOCERA AVXF930J107MBA
Cap Tant Solid 100uF 6.3V B CASE 20%( 3.5 X 2.8 X 1.9mm) Inward L SMD 3528-21 0.9 Ohm 125C T/R
KYOCERA AVXF931A107MNC
Cap Tant Solid 100uF 10V N CASE 20%( 7.3 X 4.3 X 2.8mm) Inward L SMD 7343-30 0.6 Ohm 125C T/R
Descriptions
Descriptions of Yageo Group T491B107M010ATAUTO provided by its distributors.
Tantalum Capacitors - Solid SMD 10volts 100uF 20%
CAP, TANTALUM, 100UF, 10V, 1411 ROHS COMPLIANT: YES
100¦ÌF 2000h@ 125¡ãC ¡À20% 10V 1.2¦¸ 1411 3.5mm*2.8mm*2.1mm