Yageo Group T350A105K035AT7301
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (dry/solid), 35V, 10% +Tol, 10% -Tol, 1uF, Through Hole Mount
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group T350A105K035AT7301.
IHS
Datasheet14 pages2 years ago
element14 APAC
Master Electronics
Electro Sonic
Newark
Inventory History
3 month trend:
-19.01%
Stock
47,020
Authorized Distributors
6
Capacitance
1 µF
1 µF
1 µF
Mount
Through Hole
PCB, Through Hole
PCB, Through Hole
Case/Package
Dipped
Dipped
Voltage Rating (DC)
35 V
35 V
35 V
Tolerance
10 %
10 %
10 %
ESR (Equivalent Series Resistance)
8 Ω
8 Ω
Dissipation Factor
3 %
3 %
3 %
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2006-05-17
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 10 months ago)
Related Parts
Yageo GroupT351A105K035AT
Cap Tant Solid 1uF 35V 10%( 4.5 X 9.6mm) Radial 2.54mm 125C Bulk
Yageo GroupT356A105K035AT
Tantalum Capacitor, Polarized, Tantalum (Dry/Solid), 35V, 10% +Tol, 10% -Tol, 1Uf, Through Hole
Yageo GroupT354A105K035AT