Yageo Group C1206C474J1RACTU
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 100V, 5% +Tol, 5% -Tol, X7R, 15% TC, 0.47uF, Surface Mount, 1206
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group C1206C474J1RACTU.
IHS
Datasheet27 pages2 years ago
Datasheet4 pages0 years ago
Upverter
Farnell
Newark
element14 APAC
Inventory History
3 month trend:
+12.36%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
14,103
Authorized Distributors
6
Capacitance
470 nF
470 nF
Dielectric
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Voltage Rating (DC)
100 V
100 V
Tolerance
5 %
Height
1.6 mm
1.6 mm