Yageo Group C0805C224J1RACTU
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 100V 0.22uF X7R 0805 5%
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group C0805C224J1RACTU.
IHS
Datasheet27 pages2 years ago
Datasheet4 pages0 years ago
Upverter
Newark
element14 APAC
Farnell
Inventory History
3 month trend:
-26.26%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
Footprint
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
93,592
Authorized Distributors
6
Capacitance
220 nF
220 nF
Dielectric
X7R
X7R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Voltage Rating (DC)
100 V
100 V
Tolerance
5 %
Height
1.25 mm
1.25 mm