Yageo Group C0603C123J3GACAUTO
0603 (1608METRIC) Ceramic Capacitor SMD Auto C0G 25V 0.012MUF ±5% C0G NP0
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group C0603C123J3GACAUTO.
IHS
Datasheet18 pages2 years ago
Upverter
element14 APAC
Farnell
3 month trend:
-18.86%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
EE Concierge
SymbolFootprint
SnapEDA
SymbolFootprint
3DDownload
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
71,415
Authorized Distributors
6
Capacitance
12 nF
12 nF
12 nF
Dielectric
C0G
C0G
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
Voltage Rating (DC)
25 V
25 V
25 V
Tolerance
5 %
5 %
Height
800 µm
800 µm
Supply Chain
Country of OriginMexico
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2012-11-23
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 7 months ago)
Descriptions
Descriptions of Yageo Group C0603C123J3GACAUTO provided by its distributors.
Cap Ceramic 0.012uF 25V C0G 5% Pad SMD 0603 125C T/R Automotive AEC-Q200
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 25V, 5% +Tol, 5% -Tol, C0G, 30ppm/Cel TC, 0.012uF, Surface Mount, 0603
Cap Ceramic 0.012uF 25V C0G 5% SMD 0603 125°C Paper T/R
Avnet Japan
CAP CER 0.012UF 25V C0G/NP0 0603