Yageo Group C0402C475M7PACTU
Ceramic Capacitor, Multilayer, Ceramic, 4V, 20% +Tol, 20% -Tol, X5R, 15% TC, 4.7uF, Surface Mount, 0402
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Yageo Group C0402C475M7PACTU.
IHS
Datasheet21 pages3 years ago
Datasheet18 pages14 years ago
Farnell
Electro Sonic
element14 APAC
Newark
Inventory History
3 month trend:
+0.33%
CAD Models
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
SnapEDA
SymbolFootprint
Download
TraceParts
3DDownload
Alternate Parts
Price @ 1000
Stock
Authorized Distributors
6
Capacitance
4.7 µF
4.7 µF
4.7 µF
Dielectric
X5R
X5R
Mount
Surface Mount
Surface Mount
Case/Package
0402
Voltage Rating (DC)
4 V
4 V
4 V
Tolerance
20 %
20 %
20 %
Height
500 µm
500 µm
Supply Chain
Country of OriginMexico
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8532.24.00.20
Introduction Date2008-06-04
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 months ago)
Related Parts
0402 4.7 uF 4 V ±20% Tolerance X5R SMT Multilayer Ceramic Capacitor