Infineon IPP80N08S207AKSA1
MOSFET N-CH 75V 80A TO220-3 / N-Channel 75 V 80A (Tc) 300W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
Obsolete
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon IPP80N08S207AKSA1.
IHS
Datasheet8 pages20 years ago
TME
3 month trend:
+0.00%
CAD Models
Download Infineon IPP80N08S207AKSA1 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
Introduction Date2006-03-03
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2024-02-29
LTD Date2024-08-31
Related Parts
MOSFET N-CH 75V 100A TO220-3 / N-Channel 75 V 100A (Tc) 300W (Tc) Through Hole PG-TO220-3-1
STMicroelectronicsSTB80NF55-06-1
N-channel 55 V, 5 mOhm, 80 A I2PAK STripFET(TM) II Power MOSFET