Infineon IGW25N120H3FKSA1
Infineon IGW25N120H3FKSA1 IGBT, 50 A 1200 V, 3-Pin TO-247, Through Hole
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon IGW25N120H3FKSA1.
IHS
Datasheet16 pages0 years ago
Farnell
element14 APAC
iiiC
Inventory History
3 month trend:
-24.76%
CAD Models
Download Infineon IGW25N120H3FKSA1 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginAustria, Germany, Mainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2009-12-14
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
Trans IGBT Chip N-CH 1200V 50A 192000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
1200V UltraFast Discrete IGBT in a TO-247 package with Ultra-Low Vf Diode
Trans IGBT Chip N-CH 1200V 50A 428000mW 3-Pin(3+Tab) TO-247 Tube
IKW25N120T2 Series 1200 V 50 A Through Hole IGBT TrenchStop® - PG-TO-247-3
1200V UltraFast Discrete IGBT in a TO-247 package with UltraFast Soft Recovery Diode
Igbt Single Transistor, 50 A, 2 V, 192 W, 1.2 Kv, To-247, 3 Rohs Compliant: Yes
Descriptions
Descriptions of Infineon IGW25N120H3FKSA1 provided by its distributors.
1200 V, 25 A single HighSpeed 3 H3 in a TO247 package provides the best compromise between switching and conduction losses. The key feature of this family is a MOSFET-like turn-off switching behavior, leading to low turn off losses.
IGBT,1200V,25A,TO247; Transistor Type:IGBT; DC Collector Current:25A; Collector Emitter Voltage Vces:2.4V; Power Dissipation Pd:326W; Collector Emitter Voltage V(br)ceo:1.2kV; Operating Temperature Range:-40°C to +175°C; Transistor Case Style:TO-247; No. of Pins:3; SVHC:No SVHC (19-Dec-2011); Power Dissipation Max:326W