Infineon CY7C65630-56LTXI
Full Speed/High Speed 2-Port USB Hub Controller USB 2.0 3.3V Tray 56-Pin QFN EP
Obsolete
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon CY7C65630-56LTXI.
IHS
Datasheet35 pages6 years ago
Upverter
element14 APAC
Augswan
Inventory History
3 month trend:
-35.46%
Supply Chain
Export Control Classification Number (ECCN) Code3A991.B.2.B
Harmonized Tariff Schedule (HTS) Code8542.31.00.01
Introduction Date2007-05-08
Lifecycle StatusObsolete (Last Updated: 4 months ago)
LTB Date2025-03-15
LTD Date2026-03-31
Related Parts
High Speed USB 2.0 to 10/100 Ethernet Controller USB 1.1/USB 2.0 3.3V Tray 56-Pin VQFN EP
MicrochipLAN7500I-ABZJ
Ethernet CTLR Single Chip 10Mbps/100Mbps/1000Mbps 1.2V/2.5V/3.3V 56-Pin QFN EP Tray
MicrochipLAN9500A-ABZJ
Full Speed/High Speed USB 2.0 to 10/100 Ethernet Controller USB 2.0 3.3V Tray 56-Pin VQFN EP
Analog DevicesADAS1000-4BCPZ
AFE General Purpose 4 ADC 19bit 1.8V/3.3V 56-Pin LFCSP EP Tray
NXP SemiconductorsJN5148/001,515
Mcu 32-BIT JN5148 Risc 128KB Rom 2.5V/3.3V 56-PIN QFN Ep T/r
Descriptions
Descriptions of Infineon CY7C65630-56LTXI provided by its distributors.
USB Interface Integrated Circuits; INFINEON; CY7C65630-56LTXI; SPI, USB; 3.15 V - 3.45 V; 56; QFN
CY7C65630 Tray 5A991.B.4.B 2004 interface controller 3.15V~3.45V 8mm 260mA 480Mbps
USB Interface IC Hi-Speed USB Hub HX2LP
Hub Controller Family 56-Pin QFN EP
Usb 2.0 Hub Controller, -40 To 85Deg C; Usb Ic Type:Usb Hub Controller; Usb Standard:Usb 2.0; Supply Voltage Min:3.15V; Supply Voltage Max:3.45V; Ic Case/Package:Qfn; No. Of Pins:56Pins; Data Rate:-; No. Of Ports:4Ports Rohs Compliant: Yes |Cypress Infineon Technologies CY7C65630-56LTXI