Infineon BSZ097N10NS5ATMA1
Power MOSFET, N Channel, 100 V, 40 A, 0.0083 ohm, TSDSON, Surface Mount
Production
Price and Stock
Datasheets & Documents
Download datasheets and manufacturer documentation for Infineon BSZ097N10NS5ATMA1.
IHS
Datasheet11 pages4 years ago
ODG (Origin Data Global)
Infineon
Inventory History
3 month trend:
+25.24%
CAD Models
Download Infineon BSZ097N10NS5ATMA1 symbol, footprint, and 3D STEP models from our trusted partners.
sourceeCADmCADFILES
Component Search Engine
SymbolFootprint
3DDownload
EE Concierge
SymbolFootprint
Ultra Librarian
Download
The partner site will open in a new tab when downloading their CAD models
By downloading CAD models from Octopart, you agree to our Terms & Conditions and Privacy Policy.
Supply Chain
Country of OriginAustria, Germany, Mainland China, Malaysia
Export Control Classification Number (ECCN) CodeEAR99
Introduction Date2014-05-05
Lifecycle StatusProduction (Last Updated: 2 weeks ago)
Related Parts
TRANSISTOR, MOSFET, N-CHANNEL NORMAL LEVEL, POWER-TRANSISTOR, 80V, ID 73A
N-Channel Shielded Gate PowerTrench® MOSFET 100V, 81A, 8mΩ
Trans MOSFET N-CH 80V 13A Automotive 7-Pin WDSON T/R
MOSFET N-CH 80V 40A TSDSON / N-Channel 80 V 40A (Tc) 63W (Tc) Surface Mount PG-TSDSON-8-FL
N-Channel 100 V 8.9 mOhm 125 W SMT ThunderFET Power Mosfet - TO-263
Diodes Inc.DMT10H010LSS-13
Mosfet, N-Ch, 100V, 29.5A, Soic Rohs Compliant: Yes |Diodes Inc. DMT10H010LSS-13
Descriptions
Descriptions of Infineon BSZ097N10NS5ATMA1 provided by its distributors.
Transistor MOSFET N-CH 100V 40A 8-Pin TSDSON T/R
Avnet Japan
2.1W 20V 3.8V 22nC@ 10V 1N 100V 9.7m¦¸@ 10V 39A 1.6nF@ 50V TDSON-8,TSDSON-8 , 3.3mm*3.3mm*1.1mm
Trans MOSFET N-CH 100V 11A Automotive 8-Pin TSDSON EP T/R
OptiMOSTM5Power-Transistor,100V, PG-TSDSON-8, RoHS
Infineon SCT
MOSFET N-Ch 100V 40A OptiMOS5 TSDSON8 FL
Power Field-Effect Transistor, 40A I(D), 100V, 0.0097ohm, 1-Element, N-Channel, Silicon, Metal-oxide Semiconductor FET
Ideal for high frequency switching
Mosfet, N-Ch, 100V, 40A, Tsdson; Transistor Polarity:N Channel; Continuous Drain Current Id:40A; Drain Source Voltage Vds:100V; On Resistance Rds(On):0.0083Ohm; Rds(On) Test Voltage Vgs:10V; Threshold Voltage Vgs:3V; Power Rohs Compliant: Yes |Infineon Technologies BSZ097N10NS5ATMA1
Infineon’s OptiMOS™ 5 industrial power MOSFET devices in 80 V and 100 V are designed for synchronous rectification in telecom and server power supply application, but also the ideal choice for other applications such as solar, low voltage drives and laptop adapter.